USTAWY I ROZPORZĄDZENIA

USTAWY I ROZPORZĄDZENIA ARiMR

Ustawa z dnia 9 maja 2008 r.
o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
(Dz.U. Nr 98, poz. 634)

USTAWA z dnia 18 grudnia 2003 r.
o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
(Dz.U. z 2004 r. Nr 10, poz. 76 z późn. zm)

USTAWA z dnia 2 kwietnia 2004 r.
o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt
(Dz.U. Nr 91, poz. 872 z późn. zm.)

USTAWA z dnia 5 lutego 2015 r.
o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego
(Dz.U. z 2015 r., poz. 1551 t.j. ze zm.)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 2 listopada 2007 r.
w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich
(Dz.U. Nr 220, poz. 1635)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 16 września 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich. Wejście w życie w dniu 16 października 2010 r.
(Dz.U. Nr 183 , poz. 1232)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 marca 2010 r.
w sprawie wykonywania nadzoru w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt, współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz podmiotów prowadzących rejestry koniowatych, a także dokonywania zmian w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, rejestrach koniowatych i centralnej bazie danych koniowatych
(Dz.U. z 2014 r., poz. 1612 t.j.)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 16 czerwca 2004 r.
w sprawie szczegółowego zakresu danych zamieszczanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych
(Dz.U. Nr 152, poz. 1605)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 2 lutego 2016 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zamieszczanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych
(Dz. U. z 2016 r., poz. 164)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 6 czerwca 2007 r.
w sprawie wzoru paszportu bydła
(Dz.U. Nr 112 poz. 772)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 19 lipca 2005 r.
w sprawie ewidencji zwierząt przywiezionych na wystawy, pokazy lub konkursy
(Dz.U. Nr 142, poz.1194)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 19 lipca 2005 r.
w sprawie wzoru dokumentu przewozowego dla owiec i kóz
(Dz.U. Nr 142, poz.1195)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 lipca 2005 r.
w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz
(Dz.U. Nr 151, poz. 1268 )

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 21 grudnia 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz
(Dz.U. Nr 8, poz. 37)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 1 czerwca 2016 r.
w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów
(Dz.U. z 2016 r., poz. 809)

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r.
w sprawie formularza umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego ARiMR, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych
(Dz. U. Nr 56 poz. 345). Wejście w życie w dniu 23 kwietnia 2010 r.

 

Zasady zaopatrywania się w kolczyki

Kolczyki do oznakowania bydła, owiec i kóz można zakupić z wyprzedzeniem, jeszcze zanim zwierzęta pojawią się w stadzie. Na wniosek posiadacza zwierząt, kierownik biura powiatowego ARiMR przydziela pulę numerów identyfikacyjnych zwierząt gospodarskich, którymi będą oznakowane zwierzęta. Wniosek o przydzielenie puli numerów jest dostępny w każdym biurze powiatowym ARiMR. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego nabywa kolczyki z przydzielonymi numerami identyfikacyjnymi zwierząt gospodarskich od dostawcy, znajdującego się na liście prowadzonej przez Agencję. Lista dostawców wraz z cennikami kolczyków dostępne są w biurze powiatowym ARiMR. Zamówienie na kolczyki można złożyć bezpośrednio u dostawcy lub za pośrednictwem biura na formularzu udostępnionym przez Agencję.

Podobne zasady obowiązują w przypadku zamawiania kolczyków dla świń z tym, że są one znakowane numerem siedziby stada.

Owce i kozy urodzone po 1 stycznia 2008 roku powinny być oznakowane dwoma kolczykami. Na wniosku o przydzielenie puli numerów posiadacz musi zaznaczyć, czy oznakuje zwierzęta dwoma zwykłymi kolczykami, czy też kolczykiem zwykłym oraz kolczykiem z elektronicznym identyfikatorem (dla zwierząt przeznaczonych na sprzedaż do krajów członkowskich UE).

Paszporty

Paszporty bydła są wystawiane przez ARiMR po otrzymaniu od rolnika poprawnego i kompletnego zgłoszenia zwierzęcia do rejestru. Na podstawie informacji o zarejestrowanych zwierzętach w systemie IRZ każda sztuka bydła zaopatrywana jest w paszport. Wzór paszportu bydła zamieszczony jest w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 czerwca 2007 roku w sprawie wzoru paszportu bydła (Dz.U. Nr 112, poz. 772).

Paszport bydła wydawany jest w Biurach Powiatowych ARiMR. Paszport jest zabezpieczony hologramem, na którym widnieje logo ARiMR oraz unikatowy numer. Hologram naklejany jest na paszport w Biurach Powiatowych przed wydaniem go posiadaczowi bydła. Paszporty wydrukowane, zgodnie z uprzednio obowiązującym wzorem formularza, zachowują swoją ważność i nie podlegają wymianie.

Bydło przywiezione z krajów niebędących członkiem UE należy oznakować polskim kolczykiem. Obowiązkowym załącznikiem do “Zgłoszenia bydła do rejestru” jest dokument potwierdzający pochodzenie z kraju trzeciego. Agencja dla tych zwierząt wydaje polski paszport.

Dla zwierząt kupionych z państw UE do “Zgłoszenia bydła do rejestru” należy obowiązkowo dołączyć paszport wystawiony w kraju pochodzenia. Agencja wydaje polski paszport dla tych zwierząt.

Duplikat paszportu wydawany jest w przypadku uszkodzenia lub utraty paszportu, na podstawie “Wniosku o wydanie duplikatu paszportu bydła” w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Duplikaty wydawane są tylko dla zwierząt posiadających spójną historię w Centralnej Bazie Danych Systemu IRZ.

Za wydanie paszportu dla bydła, jak i jego duplikatu pobiera się opłatę. Wysokość opłaty za wydanie paszportu bydła określona jest w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 lipca 2007 roku w sprawie wysokości i sposobu pobierania opłat związanych z identyfikacją i rejstracją konia, wydaniem i doręczeniem paszportu konia lub jego duplikatu i opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. Nr 132 , poz. 917).

 

POSTĘPOWANIE W RAZIE UTRATY KOLCZYKA

Duplikaty kolczyków

W przypadku uszkodzenia lub zagubienia przez zwierzę kolczyka, konieczne jest niezwłoczne złożenie przez posiadacza wniosku o wydanie duplikatu. Wniosek składa się w biurze powiatowym Agencji, na formularzu udostępnionym przez ARiMR. Duplikaty kolczyków posiadacz zwierząt zamawia za pośrednictwem biura powiatowego u dostawcy wybranego z listy dostawców prowadzonej przez ARiMR.

Na duplikacie kolczyka znajdują się identyczne dane, które były umieszczone na utraconym lub uszkodzonym kolczyku, a ponadto cyfra rzymska oznaczająca kolejny numer duplikatu.

W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka, którym oznakowane było zwierzę kupione z kraju będącego członkiem UE, Agencja wydaje duplikat tego kolczyka, na którym znajduje się numer identyfikacyjny zwierzęcia nadany w kraju, w którym zwierzę zostało kupione, oraz cyfra rzymska oznaczająca kolejny numer duplikatu wydanego w Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z obowiązującym prawem, oznakowanie bydła, owiec, kóz i świń jest obowiązkiem posiadacza zwierzęcia, który ponosi koszty z tym związane. Rolnik sam decyduje o tym, kto kolczykuje jego zwierzęta. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała nieodpłatnie kolczykownice (narzędzia do zakładania kolczyków) samorządom i organizacjom działającym w otoczeniu rolnictwa w celu ich wykorzystania do oznakowania zwierząt.

ZAMÓW KOLCZYKI

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?